Řím

zdroj energie a věčné inspirace

Říká se, že v Praze je blaze, no a v Římě, je zase "dolce vita"!

Pokud si chcete dobít "baterky", jeďte do Říma na podzim! Po italské prázdninové výhni tam zažijete příjemné středoevropské léto.

Pokaždé, když přijedu do věčného města, mám zvláštní pocit, že jsem ten nejmenší zub na nejmenším kolečku v soukolí velkých dějin. Při pomyšlení na to, že se procházím ulicemi, kudy chodili římští císaři, papeži, vojevůdci nebo jen pěšáci dějin mi naskakuje husí kůže. V žádném velkém nebo hlavním městě jsem tento pocit nikdy nezažila, a tak si myslím, že označení "Roma caput mundi" neboli "Řím, hlava světa" je hodně výstižné.

Potkává se tu starobylé s moderním a to dává městu jakýsi zvláštní náboj. Italové jsou vůbec mistři v kombinaci starého a nového, obyčejného a luxusního. Poznáte to, když vidíte nažehleného, napomádovaného "kravaťáka" v obleku, jedoucího do práce příměstským "panťákem", nebo na motocyklu Vespa. V Itálii vám tyto kombinace vůbec nepřijdou divné, ale spíše naopak,
úplně přirozené.

Pokud předpokládáte, že Řím je plný moderních trendy obchodů s nábytkem, tak jste na omylu. Za posledními hity interiérového designu se jezdí hlavně a především do severní Itálie. V Římě, vzhledem k bohaté historii je lepší hledat starožitnosti nebo inspiraci. Například na spojnici od Náměstí Republiky ke Španělským schodům, v ulici via dei Babuini, najdete několik krásných, luxusních starožitnictví, kde můžete pro své obydlí najít zajímavé "vintage úlovky". Levné ovšem, zaručeně nebudou.

Kromě jiného, jsem v této ulici také natrefila na obchod světoznámé firmy Flos(www.flos.com), zabývající se osvětlením interiéru. Z výlohy na mě zářilo v prostoru se vznášející bílé svítidlo Zeppelin - jedna z designových ikon firmy Flos navržená Marcelem Wandersem. Tento nizozemský návrhář je pro mě spojen s ornamentálními, mozaikovými a krajkovými vzory či tvary, nabízenými hlavně značkou Moooi. Marcel Wanders mimo jiné také navrhoval pro značky jako je Allesi, Magis, Kartell, Bisazza nebo Cappellini a další. Při návrhu lustru Zeppelin se inspiroval proslulým svítidlem "Cocoon lamp" ze 60tých let minulého století, které navrhl Achille Castiglioni.
Pojmenování pro tento lustr mu pravděpodobně vnukla aviatika, konkrétně ztužené vzducholodě, zkonstruované hrabětem Ferdinadem von Zeppelin.

Řím, to je nekonečná studnice inspirace. Stačí chodit s otevřenýma očima a vnímat tu krásu století a tisíciletí, vytvořenou starými mistry nebo samotnou přírodou. Třeba pro barevnou kombinaci mozaiky ve vašem interiéru se můžete inspirovat i ve Vatikánu, stačí občas prozkoumat detaily.

V Itálii mě vždy fascinují výlohy, které se lesknou tak, že byste klidně prošli sklem. Z tohoto důvodu je pořizování fotek někdy docela dobrodružství, ale odrazy pouličních výjevů ve výkladech tak alespoň živě dokreslují fotografovaný objekt uvnitř. Aranžéři výloh si tu určitě přijdou na své. Nápadité výlohy jako jsou tady, se v Praze jen tak nevidí.

Pokud je někdo hodně zaměřen na interiérový design, nemusí strádat, i když není zrovna v Miláně. Posledními výkřiky interiérového designu se můžete kochat i v buticích módy světoznámých firem jako je Prada, Gucci, Moschino, Fendi atd. Stačí se projít po via dei Condotti a přilehlých ulicích, a inspirace budete mít do zásoby na rok dopředu. A než si zajedete do Říma, můžete se inspirovat mojí koláži značek nacházejících se v okolí této slavné, římské nákupní ulice.