Miláno

doping designem

Myslíte si, že doping funguje jenom ve sportu? Nenechte se mýlit! V Miláně právě skončil každoroční veletrh "Salone Internazionale del Mobile" a ten pro designéry funguje jako povolená a na rozdíl od sportu vítaná dopingová injekce. Posouvá "výkonnostní hranici" bytových návrhářů a rafinovaně je povzbuzuje ke špičkovým výkonům. Na mě má podobný účinek jako alkohol. Vracím se vždy opojená a "nábytkové amfetaminy" mi pak během celého roku pomáhají udržet neustálou bdělost při navrhování, překonat únavu a někdy i pocity sklíčenosti. Zdá se, že jsem si již vypěstovala na veletrzích v Miláně závislost, která se čas od času může projevovat "ujetostí" mnou navržených interiérů.

Přestože při pobytu v Miláně se každý večer ujišťuji, jestli mi na botách ještě zůstaly nějaké podrážky, neváhám strávit na obrovském výstavišti další den. Vidět tolik hezkého nábytku pohromadě není v našich krajích obvyklé. Závislost na designu jde ale ruku v ruce se závislostí na
italské kávě, zmrzlině, pohodové mentalitě Italů a skutečnosti, že italské jaro je o tři týdny napřed před tím naším. Vzhledem k tomu, že tento rok si příroda všude pospíšila, v Miláně jsem se již přehoupla do bezstarostného léta a u kafíčka o přestávkách mezi pavilony s nábytkem si užívala teplého jižního slunce. To jen zimomřiví Italové si evidentně raději počkají ještě nějaký ten týden na větší teplíčko.

Při obhlídkách pavilonů jsem tento rok kromě tradičních neutrálních barev jako šedá a béžová, narazila ještě na modrou, žlutou ale také na oranžovou a v kuchyních i na pastelové odstíny růžové, béžové a světlé modré. Vlastně všechny tyto barvy již znají expertky na vaření z obchodů s módou nebo ze svých nově doplněných šatníků.

Ložnicím vévodily čalouněné postele na všechny způsoby. Jejich výhodou v našich malých bytech je, že si neuděláte modřiny, když se po půlnoci vracíte z flámu a ve tmě se opatrně plížíte do postele, aby vaše polovička neměla tušení, jak byla zábava bujará. Čalounění také příjemně ztlumí zvuky, takže ani případné zakašlání nebo výkřiky ze spaní nebudou zas až tolik slyšet. Když už jsem u čalounění, netýkalo se jen postelí, ale v některých expozicích se objevily dokonce i skříňky s čalouněnými dvířky.

Při fyzicky náročných pochůzkách jednotlivými pavilony mě často uchvátily zajímavé dekorace. Ó, jak jednoduché a nápadité! Například vázy plné jarních květů vyrobené z plastových lahví ukrytých v kabátcích ušitých ze zbytků dekoračních látek vypadaly tak přirozeně, jakoby k sobě patřily od nepaměti. Inspirace je v Miláně vždy tolik, že by naplnila železniční vagón.

Ostatně, místo dalšího komentáře se raději podívejte na fotky.

Doping milánským veletrhem opět zafungoval, jen mi držte palce, ať mi z něj nenarostou fousy!