Miláno

žně designu

Možná bych se měla přestěhovat do Milána! Je tam všechno, co mám ráda, nebo co mě nějak oslovuje. Móda, staré bankovní domy, opera La Scala, designové obchody věhlasných značek
s krásnými výlohami, Poslední večeře Leonarda da Vinciho, nedaleko za městem závodní okruh Monza a každoročně také milánský nábytkový veletrh!

"Salone Internazionale del Mobile" - jak mu Italové říkají, jsem chtěla navštívit již před několika lety, ale až tento rok jsem konečně svůj plán uskutečnila. Vidět pohromadě tolik úžasného nábytku byl útok na pravou mozkovou hemisféru - centrum představivosti a kreativity. Tento rok bylo navíc možné na veletrhu shlédnout specializované výstavy kuchyní a koupelen, opravdu se bylo na co dívat. Z barev téměř všude kralovala retro žlutá a tyrkysová a pak všechny odstíny šedé.

Vzhledem k tomu, že ráda trávím volné chvíle na zahradě či na terase, mé pozornosti neunikly firmy pyšnící se krásným nábytkem do exteriéru jako je Braid - Itálie, Ego - Paříž, Unopiu - Itálie a další.

Tyto zajímavé netradiční sedačky navrhl světoznámý designér Karim Rashid.

Posledním trendem jsou taky TV obrazovky integrované do nábytku a třeba i dveří vestavěných skříní. Takže televizi pak můžete sledovat v ložnici na dveřích svého bohatého šatníku. Bohužel se v září reflektorů na fotce lesknou i lampy naproti, ale jako ukázka dalšího pokroku to stojí za to.

Ložnice byly laděny často do šeda včetně ložního povlečení, občas zazářila žlutá a tyrkysová na polštářích nebo na přehozu. Vzhledem k tomu, že v posteli trávíme téměř třetinu života, je příjemné se vzbudit "do krajek" tedy v posteli, která je nejen pohodlná, ale i krásná na pohled.

Tady ještě dvě "vychytávky"! Vidíte ty malé otvory v rohu na polštářcích? Tak to je pro ty zapomětlivce, co stále hledají doma televizní a různé jiné dálkové ovladače. Dámy co mají
ještě neemancipovanou výchovu, jistě umějí šít a takovou maličkost zvládnou i samy. Další zajímavostí je pletené stínidlo. Jó, zlaté české ručičky se budou hodit, pokud za takovou lampičku nebudete chtít utratit pár tisíc.

Tyto fotky zachytily jen malý zlomek toho, co jsem na veletrhu viděla. Pokud máte závislost na nábytkovém designu, tak vám veletrh vřele doporučuji. Dostat se na výstaviště je velmi jednoduché a pohodlné. Buď zde vystoupíte z autobusu cestou z letiště, nebo si sem dojedete z centra Milána červenou linkou metra do stanice Rho, kde z vestibulu stanice vystoupíte přímo před areál výstaviště.

Pokud ale nechcete putovat za designem na celý den až na kraj města, můžete se kochat takovými nápaditými výlohami v centru Milána, jako je například tato:

A ještě jedna otázka na závěr:
Víte, že v roce 2015 se bude konat v Miláně světová výstava EXPO 2015 "Feeding the planet, energy for life"? Vzhledem k mé fobii k rozsáhlým "rozkopávkám" měst před podobnými akcemi, asi s tím stěhováním do Milána přece jen ještě chvíli počkám!