Brusel

tentokrát ve spojení s designem

Konečně je tady opět léto, období cestování se spoustou nových dojmů. V polovině června jsem navštívila Belgii. Strávila jsem pár dní v Bruselu, kde na mě dýchl závan secese. Ani není divu, jelikož v Belgii žili důležití představitelé tohoto uměleckého stylu jako Victor Horta nebo Henry van de Velde.

Art nouveau - jak se secesi říká vznešeně francouzsky, jsem obdivovala při svých celodenních toulkách městem.

Těžkou stavební hmotu secesní architekti, návrháři a umělci vyměnili za ocel, kov a sklo. Na domech byly vidět balkóny se subtilním kovovým zábradlíčkem a v interiérech vitráže a mozaiky se zajímavými motivy popínavých a exotických rostlin, lilií, labutí na vlnách a div s rozevlátými vlasy .... ááach.... to je inspirace!

Krásný nábytek s geometrickými tvary je především účelný! Květinové vzory se objevují i na kobercích a taky tapetách, které byly v období secese znovuobjeveny. V té době taky vešly do módy tapiserie.

Dlouho byla secese považována za kýč a popularitu získala až v 50. letech minulého století, kdy se vlastně narodili naši dnešní svěží a mladí skoro-důchodci.

Je ale pravda, že secese dala hodně dekoratérství a užitému umění a je hodně inspirativní pro designéry!

A teď pár mých úlovků z toulek po Bruselu:

Jak vidíte tyrkysová je v kursu, jelikož tak zavelel veletrh v Miláně. Tato křesílka by se mohla hodit do velké koupelny jako "odkladače" svršků, na posezení při manikúře a pedikúře, nebo pak na terásku a také k bazénu, když vyskočíte na drink v mokrých plavkách - pak se spolu s křesílkem stanete designovým objektem. Foto jsem ulovila v obchodě www.habitat.be

Taky jsem všude zakopávala o pletené "bobky" - taburety ve všech variacích. Nezkoušela jsem si na ně sednout, ale jako sedátko pro nechtěné návštěvy by to mohlo splnit svůj účel. Tyto kulaté objekty se vyskytují ve všech možných barvách a použitým materiálům se meze nekladou.

Usilovné pletařky by to možná svedly samy a vycpaly roztrhaným punčochovým zbožím. Pozor, průměr je tak 50 cm, takže do práce, ať to do konce roku stihnete, než vyjdou z módy!

Pleteniny teď frčí i na stínítkách lamp ale to je zase jiná kapitola. Tento rok se objevily v Miláně a hodně interiér "zateplí", jak jinak - pletený svetr taky zahřeje!


Skleněné pejsky na obrázku vpravo nahoře jsem fotila přes sklo na výstavní obchodní třídě Luisa (v odlesku vidíte i jaké bylo zrovna počasí). Přesto vám je musím ukázat, protože materiál na způsob vánočních ozdob se teď nepoužívá jen ve formě koulí nastrčených na hůl na plašení ptáků na zahradě, ale je teď velmi oblíbený i u lampiček a taky lustrů.

Tak a toto je bruselský Flamant www.flamant.com. Je ve městě na třech místech. Kdybych neměla v Bruselu postaráno o nocleh, tak bych se asi nejraději zabydlela tady. Ale radši poděkuji za přístřeší a výborné večeře mé drahé kamarádce Elišce. Cestou do Flamantu jsem se zastavila na trhu starožitností na náměstí Grand Sablon, což je moje hodně oblíbené náměstíčko v Bruselu. 70ti leté vymóděné babky tam prodávaly letité šperky a bižuterii od YSL, Dior atd. Taky mě to u jednoho stánku dost pokoušelo. Zadívala jsem se do náramku, ale nakonec jsem odolala.

Tady je v plné kráse stánek i náramky. Jsou crazy, že?! Který by mi nejvíc slušel?

V ulici Blaes a v jejím okolí je spousta krámků s použitým nábytkem, starožitnosti a různé obchůdky s bytovým zařízením. Jestli hledáte něco retro do bytu, podívejte se sem. Co říkáte tomu lustru do nějakého dámskeho budoáru?

 Když jsem fotila tento neobvyklý plot, ani jsem nevěděla, že se nacházím v jedné z nejchudších části Bruselu. Jak si tak připravuji záběr, přitočí se ke mně nějaký pán a ptá se, jestli vím co to je ... a jestli vím kde jsem a tak. Vysvětlil mi, že zahrádka za plotem je součástí projektu města Brusel, že chtějí zde bydlícím dětem, které věčně sedí u PC, přiblížit přírodu a ukázat jim, jak se vlastně pěstuje zelenina. Prý mají rostliny v kontejnerech za domem, ať se jdu podívat. Jelikož mi pán připomínal nějakého sympatického rockera a já mám ještě nějaké pozůstatky svalů z posilovny, tak jsem se s ním šla podívat za ten dům a opravdu... byly tam rostlinky a ještě nějací pracující zahradníci. Ale prý ne abych tam v noci  chodila, bývají tam občané omámení drogami a alkoholem! No, zdálo se mi, že tam mají jakýsi nepořádek, ale ten jsem raději nefotila.

A tímto pouličním úlovkem - lidovým designem, končím své procházky Bruselem.

Mimochodem, v informačním centru dostanete koupit za EUR 0,50 mapku "Sized for fashion & Design", kde najdete seznam módních a desigových obchodů vyznačených v mapě. A pokud by někomu Brusel nestačil, může si zajet do muzea designu do nedalekého Gentu.

A ještě na závěr, užívejte si léto na terase s kytičkami!

Hitem jsou plovoucí rostlinky do misky nebo do korýtka a také jiné krasotinky...