Berlín

v zajetí designu a umění

Jeden ze symptomů lidí milujících design je obklopování se zajímavým nábytkem. Ti, co nemusejí hledět na cenu, často loví stylové lahůdky italského a severského původu. A tak listují v časopisech a katalozích, brouzdají do noci po síti, až si v tom nepřeberném množství tvarů a barev vyberou: "Ano, to je přesně ta vysněná pohovka! Ta se skvěle bude hodit k těm neodolatelným stolkům z titulní strany mého oblíbeného časopisu o bydlení!" Jakmile je však cílový objekt zaměřen, nastává při jeho praktickém pořizování potíž. Ejhle! V luxusním showroomu zastupujícím několik věhlasných značek se v koutku krčí pouze jedna, úplně jiná vzorová pohovka a ještě navíc
rezervovaná pro paní "Z". Zklamaní lovci pak opouštějí toto designové kolbiště s polohlasným mručením: "Přece si nekoupím zajíce v pytli podle katalogu, já si chci na tu, zatím jen platonicky milovanou, pohovku sednout a vyzkoušet ji!"

Pro takové nadšence-nešťastníky mám osvědčenou radu. Zajeďte si za hranice k sousedům, třeba do Berlína, a máte velkou šanci najít váš vyhlédnutý kousek a vidět ho "na živo".

Dobrým cílem pro fandy stylového nábytku je berlínská Kantstrasse - ulice umění a designu. Je to ráj pro maniaky se specializací "zařizování bytu a nakupování bytových doplňků". Mezi mnoha obchody s nábytkem v této ulici je horkým tipem Stilwerk - obchodní galerie se showroomy "profláknutých" značek hemžící se kousky a novinkami, které vám nedají spát. V pěti patrech této Mekky designu můžete strávit klidně celý den a pěkně si poležet v pohovkách, které v Praze jen tak "live" neuvidíte, kochat se úchvatnými obklady do koupelny či zajímavými svítidly nebo se nechat inspirovat posledními trendy v kuchyních. Máte zde možnost "okouknout" i novinky, které do Prahy ještě nedorazily, nebo si zajít na přednášku o designu, či na zrovna pořádanou výstavu. Kdo nechce nic nakupovat, může jen tak bloumat a zevnitř obdivovat architekturu impozantní budovy.

V jednom z obchodů ve třetím patře jsem se, hledě na originály zrestaurovaného trubkového retro nábytku, v myšlenkách vrátila do dětství, do babiččina bytu ve starém činžáku. Naleštěný chrom trubek jako by mi rozjasnil vzpomínky na její ložnici v tomto stylu, kde jsem každé prázdniny usínala za hlasitého tikotu budíku. Ach jo, mít dnes alespoň tak ten noční stolek! Kdo ví, kde ta babiččina ložnice skončila. S odstupem času si člověk uvědomí, že dobře navržený nábytek úžasných tvarů je krásný navždy a pořád inspiruje další generace. Ostatně to vystihuje i jméno tohoto obchodu "Zeitlos Berlin" (Nadčasový Berlín). Kdo má rád styl Art-deco, Bauhaus nebo designové ikony z 50. a 60. let, určitě bude mít co obdivovat.

Přírodní typy nejspíš ocení tuto komodu jménem "Ordinary day", kterou vytvořil designér Raphael Charles a která vypadá jako hromada prken. Mohla by mít vlastně dvojí využití: pro ty, kteří milují dřevo jako krásný kus nábytku do interiéru, a pak třeba pro truhláře, kteří si do ní chtějí něco dokonale schovat tak, aby to nikdo nenašel. Mohu vás ujistit, že i ve skutečnosti je komoda od hromady prken k nerozeznání! Iluze se rozplyne až otevřením některého ze šuplíků.

Takto bych mohla pokračovat ve výčtu dalších ladných bytových kousků, na které jsem v téměř padesáti obchodech této galerie designu natrefila. Pokud ale hledáte nějaký vhodný kus do svého bytu, přesvědčte se raději sami na místě. V případě, že nemíříte zrovna do Berlína, nezoufejte, Stilwerk najdete také v Hamburku a Düsseldorfu nebo u jižních sousedů ve Vídni.